Wodór zazwyczaj nie występuje w naturze swobodnie i jest wytwarzany z innych źródeł energii, dlatego też nazywamy go często nośnikiem energii, choć jest on oczywiście paliwem. Wodór spala się czysto, a w połączeniu z tlenem w ogniwie paliwowym wodór wytwarza ciepło i energię elektryczną, a produktem ubocznym jest wyłącznie para wodna.
Wodór posiada bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Posiada on długą historię wykorzystania w wielu różnych gałęziach przemysłu, a większość wodoru jest obecnie wykorzystywana w takich dziedzinach, jak rafinacja ropy naftowej, produkcja amoniaku i produkcja metanolu. Jednakże w związku z nową potrzebą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wodór jest coraz częściej wykorzystywany w nieszablonowy sposób do wytwarzania zarówno starych, jak i nowych produktów.
Przemysł chemiczny
W przemyśle chemicznym wodór jest potrzebny przede wszystkim do produkcji amoniaku, gdzie w procesie Habera wodór i azot reagują ze sobą w wysokich temperaturach i ciśnieniach, tworząc amoniak (NH3). Ten związek chemiczny ma ogromne znaczenie w produkcji nawozów sztucznych, które są niezbędne dla wzrostu roślin.
Lutowanie twarde
Wodór może być stosowany zamiast acetylenu dając lepsze właściwości dla materiałów poddanych działaniu mieszanin acetylenu i tlenu. Kolejną ważną zaletą jest znacznie niższa cena gazu oraz oszczędność miejsca i kosztów transportu, jeśli do zasilania użyjemy wodoru produkowanego na miejscu z elektrolizera.
Metalurgia stali
Wodór daje możliwość całkowitego przeprojektowania procesu wytwarzania stali i sprawić, że cały proces będzie bezemisyjny. W wyniku bezpośredniej reakcji wodoru z rudą żelaza zamiast żelaza i CO2 powstaje żelazo i woda. Proces ten nosi nazwę bezpośredniego zredukowanego żelaza (DRI) i jest już stosowany w przypadku gazu ziemnego zamiast wodoru. Dodatkową zaletą wytwarzania stali metodą DRI jest to, że główna reakcja przebiega w niższej temperaturze i dlatego wymaga mniej energii.
Motoryzacja
Pojazdy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi wykorzystują silniki elektryczne, podobnie jak w typowych samochodach elektrycznych. Zasilanie silników odbywa się poprzez zestaw ogniw paliwowych, w których czysty wodór (H2) przechodzi przez membranę, aby połączyć się z tlenem (O2) z powietrza, wytwarzając energię elektryczną napędzającą koła pojazdu. Odpadem w tym procesie jest jedynie czysta para wodna.
Rejestr : Sąd Rejonowy w Szczecinie
Wydział XIII Gospodarczy KRS 0000004595
Kapitał akcyjny: 800.000 zł - opłacony w całości
Godziny pracy działu handlowego: 8:00 - 16:00
Godziny pracy magazynu: 7:00 - 15:00
NIP 852-22-99-864, REGON 812026229
Nr rachunku: PLN 47 1020 4795 0000 9702 0177 4603
Copyright © SELFA GE S.A.
Wszystkie prawa zastrzeżone