MOC POLSKIEJ 

GWARANCJI

 

Zapewniamy

kompleksową ofertę

produktową do instalacji

fotowoltaicznych.

Najbardziej aktualne informacje o stanie gotowości do aukcji projektów fotowoltaicznych (PV)

Najbliższa aukcja OZE dla projektów fotowoltaicznych (PV) i wiatrowych powyżej 1 MW odbędzie się już 5 grudnia 2019 roku, a aukcja dla projektów poniżej 1 MW zaplanowana jest na 10 grudnia 2019. W tym kontekście warto przyjrzeć się zarówno rozwijanym projektom fotowoltaicznym (konkurującym między sobą i z projektami wiatrowymi) oraz stojącym za nimi inwestorom i ich szansom na zwycięstwo.
Aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, których oferty łącznie nie przekroczyły 100% ilości (lub wartości) energii OZE określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80% ilości energii objętej wszystkimi ofertami. Oferty są szeregowane pod względem ceny, a następnie zawsze co najmniej 20% złożonych ofert, pod względem ilości zaoferowanej energii elektrycznej, zostanie odrzuconych.

Wiele wskazuje na to, że deweloperzy z projektami wiatrowymi i słonecznymi gotowymi do aukcji do początku grudnia wcelują niemalże idealnie w zapotrzebowanie (lub tegoroczna aukcja została dobrze zaplanowana). Ta część z projektów, która nie wygra aukcji, będzie stratą nie tylko dla inwestorów, ale i problemem dla rządu, który w mniejszym zakresie niż możliwy, nadrobi zapóźnienia w wykorzystaniu zielonej energii przed końcem 2022 roku - rok rozliczeniowy w realizacji nowych zobowiązań dotyczących udziałów energii z OZE w okresie do 2030 roku. Wobec rosnących cen energii, w strategii aukcyjnej warto zatem mieć awaryjny plan skierowania części wolumenu z posiadanych projektów na rynek, np. w ramach umów PPA.

Obecnie przez deweloperów rozwijanych jest około 2400 projektów PV o różnych mocach -poniżej i powyżej 1 MW. Projekty te są na różnych etapach zaawansowania. Aby wziąć udział w aukcji inwestorzy muszą posiadać warunki przyłączenia i pozwolenie budowlane. Na koniec października (niewiele ponad miesiąc przed aukcją) ok. 2300 projektów posiadało już warunki przyłączenia, których potencjał wytwórczy znacząco przekracza możliwe do sprzedaży w tegorocznych aukcjach wolumeny energii. O tym jaka będzie konkurencja w aukcji decydować będą zatem pozwolenia budowlane, które deweloperzy uzyskają wolniej (później) niż warunki przyłączenia. Dlatego Instytut Energetyki Odnawialnej w bazie danych „Projekty Fotowoltaiczne w Polsce, listopad 2019” przygotował najbardziej aktualny zbiór danych o obecnie rozwijanych projektach PV, w którym można znaleźć informacje o wydanych pozwoleniach budowalnych - 1085 projektów ma wydane pozwolenia budowlane oraz o 1258  inwestorach. Te dane pomogą w rozpoznaniu aktualnej sytuacji i obraniu właściwej strategii aukcyjnej w nadchodzącej aukcji1 .

Aktualizacja i nowa edycja 2019/11/20, godzina 18:00.

 

Baza danych „Projekty Fotowoltaiczne w Polsce, listopad 2019”
 – najnowsza aktualizacja dostępna w sklepie IEO

_________________________________

1 Uwaga: konkurencyjność farm fotowoltaicznych w koszyku aukcyjnym powyżej 1 MW warunkują także projekty wiatrowe zastawione w innej bazie danych „Projekty Wiatrowe w Polsce’ 2019, aktualizacja: wrzesień 2019”

Źródło: ieo.pl

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.